X

ZOBACZ WYNIKI [ENTER]
REALIZACJE
AKTUALNOŚCI

PREFABRYKACJA OD STÓP DO GŁÓW – artykuł w październikowym Builderze

W październikowym wydaniu miesięcznika branżowego Builder, w sekcji NOWOCZESNA PREFABRYKACJA 2022, znajduje się artykuł poświęcony zastosowaniu prefabrykatów betonowych w budownictwie mieszkaniowym. Zapraszamy do lektury.

DATA PUBLIKACJI: 05.10.2022

Autorzy:

Mateusz Moczko
Bartłomiej Matusiak

Stosowanie prefabrykatów betonowych w budownictwie mieszkaniowym przechodzi w ostatnich latach istotną ewolucję. Prefabrykacją można dzisiaj objąć całą konstrukcję budynku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym, automatyzacji, wysokiej jakości materiałom oraz doświadczeniu producentów obecnie można w tej technologii wykonać całą konstrukcję budynków, spełniając coraz surowsze wymogi projektowe oraz jednocześnie skrócić czas realizacji inwestycji.

Model prefabrykowanego budynku zaprojektowanego przy wykorzystaniu technologii BIM

Prefabrykaty w kondygnacjach podziemnych

Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na bardzo szybkie wzniesienie kondygnacji podziemnych jest wykorzystanie prefabrykowanych ścian podwójnych – zespolonych, dzięki którym eliminujemy prace związane z szalunkami i zbrojeniem. W porównaniu do prefabrykatów pełnych ściany zespolone charakteryzują się niewielkim ciężarem, dzięki czemu na placu budowy potrzebny jest sprzęt o mniejszym udźwigu. Ściany zespolone w połączeniu z odpowiednim systemem uszczelnień bądź izolacją zewnętrzną doskonale zabezpieczają budynek przed wodą i wilgocią. Dla podparcia stropów w kondygnacjach piwnicznych i garażach stosujemy słupy i belki żelbetowe. Dzięki takiemu układowi otrzymujemy przestrzeń służącą najczęściej jako parking podziemny. Aby spełnić normy izolacyjności akustycznej, strop między garażem a częścią mieszkalną wykonuje się z prefabrykowanych płyt pełnych lub płyt typu filigran.

Betard – ściany zespolone garażu podziemnego w budynku mieszkaniowym wielorodzinnym

Prefabrykaty w kondygnacjach nadziemnych

Tu zastosowanie znajdują między innymi ściany pełne nośne, jak również ściany warstwowe elewacyjne z wymaganą warstwą ocieplenia
zapewniającą izolacyjność cieplną przegrody. Ściany pełne mogą być również działowymi lub ścianami klatek schodowych. Dzięki projektowaniu budynku z wykorzystaniem technologii BIM mamy możliwość koordynacji międzybranżowej, co pozwala na produkcję gotowego modułu ściany wraz z elementami najważniejszych instalacji budynku. Aby przyspieszyć proces wznoszenia konstrukcji i uniknąć czasochłonnych prac monolitycznych na placu budowy, na kondygnacjach nadziemnych stropy mogą być wykonywane przy użyciu sprężonych płyt kanałowych HCU. Ich montaż jest bardzo łatwy i szybki dzięki rozładunkowi bezpośrednio z samochodu przy użyciu trawersu, bez konieczności podpierania stropu. Przy każdej kondygnacji nadziemnej możemy zastosować prefabrykowane balkony, które doskonale łączą się z płytami filigran, jak również ze sprężonymi płytami HCU. Dzięki zastosowaniu łączników termoizolacyjnych unikamy ryzyka powstania mostków cieplnych między balkonem a stropem. Balkon może być zaprojektowany jako pojedyncza płyta lub jako gotowy element z żelbetową balustradą, a także w technologii „filigran”.

Betard – ściana budynku mieszkalnego z odbitym wzorem od matrycy i numerem piętra

Komunikacja

Komunikację pionową w budynku zapewniają prefabrykowane szyby windowe oraz klatki schodowe. Prefabrykacja pozwala na wykonanie
ścian klatek schodowych, schodów prostych, zabiegowych, zębatych oraz ze spocznikiem. Szyby windowe to zazwyczaj konstrukcje skrzynkowe, które można wykonać również ze ścian pełnych lub zespolonych.

Elementy dekoracyjne

Nowoczesne linie technologiczne oraz wieloletnie doświadczenie firmy Betard pozwalają na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów, a osoby nadzorujące produkcję elementów prefabrykowanych mają większe możliwości kontrolowania jakości niż w przypadku budynków w technologii monolitycznej. W zakładzie prefabrykacji można też uzyskać większą dokładność wymiarów oraz jednolitość powierzchni. W przypadku betonowania na placu budowy na jakość elementów mogą mieć wpływ niekorzystne warunki atmosferyczne, które możemy całkowicie wyeliminować dzięki wykonaniu prefabrykatów w halach produkcyjnych. Beton jest często wybierany przez architektów ze względu na łatwość kształtowania. Dobrze zaprojektowana mieszanka betonowa pozwala dokładnie odwzorować każdy szczegół szalunku. W związku z tym do produkcji używa się często matryc z elastomerów poliuretanowych ze specjalnie zaprojektowanym wzorem, co pozwala uzyskać charakterystyczne faktury na powierzchni prefabrykatu. W prefabrykatach takich jak biegi schodowe oraz płyty balkonowe zastosowanie matryc ma wpływ na polepszenie właściwości antypoślizgowych powierzchni. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się prefabrykowane ściany z powierzchnią wewnętrzną uzyskaną dzięki zastosowaniu matryc. Ściany z ozdobną powierzchnią można spotkać w obiektach mieszkaniowych zarówno w częściach korytarzowych, jak i mieszkalnych. Prefabrykaty w budownictwie mieszkaniowo-biurowym to także elementy elewacji budynków, wykonywane według indywidualnych wytycznych projektowych, o funkcjach często nie tylko estetycznych, ale również konstrukcyjnych. Dzisiejsze możliwości barwienia elementów betonowych w masie, pozwalających utrzymać trwały kolor elewacji, a także używanie specjalnych matryc strukturalnych daje projektantom nieskończony wachlarz rozwiązań architektonicznych. Elewacje betonowe charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Jedną z popularnych metod obróbki betonu jest również piaskowanie i płukanie. Piaskowanie pozwala wydobyć strukturę betonu z wszystkimi jego elementami na całej lub wybranych fragmentach powierzchni, podkreślając jego matowość i naturalny skład. Za pomocą odpowiednich szablonów możemy uzyskać na powierzchni dowolny motyw – rysunek czy tekst. Płukanie (z zastosowaniem opóźniacza wiązania cementu i z wykorzystaniem dużego ciśnienia wody) polega na wypłukiwaniu cementu i piasku z wierzchniej warstwy betonu w sposób odsłaniający zawarte w betonie kruszywo. Aby uzyskać oczekiwany efekt, w płukanej warstwie elementu wzbogaca się ją uprzednio dodatkiem wybranego kruszywa o odpowiedniej frakcji i kolorze, często szlachetnego lub półszlachetnego. Zagospodarowanie terenu wokół budynków mieszkalnych uzupełnić można betonowymi elementami dekoracyjnymi, jak kostka brukowa i elementy małej architektury. Często stosowanymi elementami małej architektury na osiedlach mieszkaniowych są siedziska, stoliki i donice betonowe, jak również obiekty towarzyszące.

Betard – prefabrykowane elementy elewacyjne o nietypowej geometrii – Retro Office House
Betard – prefabrykowane elementy elewacyjne barwione w masie – Marina III Wrocław
Betard – prefabrykowane elementy elewacyjne, konstrukcyjne z odsłoniętym kruszywem (piaskowane)
Betard – elementy małej architektury na osiedlu mieszkaniowym

Główne zalety prefabrykacji mieszkaniowej:
– znaczące skrócenie czasu realizacji budowy
– wysoka jakość powierzchni ścian
– niezależność prac od warunków atmosferycznych
– przygotowanie pod wykonanie instalacji elektrycznych i grzewczych
– większa trwałość niż w przypadku standardowych form wykończenia
– większa powierzchnia użytkowa – mniejsze grubości ścian z zachowaniem wymogów akustyki i izolacyjności cieplnej
– ograniczenie prac mokrych i wykończeniowych na budowie
– możliwość wykonania powierzchni od matryc lub odcisków w betonie