X

ZOBACZ WYNIKI [ENTER]
REALIZACJE
AKTUALNOŚCI

Rozbudowa centrum usługowo-handlowego w Tychach – z zastosowaniem ścian zespolonych

Rozbudowa kompleksu usługowego w Tychach rozpoczęła się w 2020 roku. Na budowę dostarczyliśmy prefabrykowane ściany zespolone. Dostosowując się do aktualnej zabudowy, należało wykonać między innymi dwie ściany o wysokości blisko 13 m oraz szerokości blisko 40 i 50 metrów.

DATA PUBLIKACJI: 21.01.2021

Ściana składała się z 4 kolejno montowanych na sobie prefabrykowanych segmentów o wysokości 2,50 metra, oddzielonych stropem z prefabrykowanych sprężonych płyt „TT” od piątej w kolejności ściany attykowej. Elementy zostały połączone ze sobą zbrojeniem uciąglającym. Do połączenia ścian grubości 25 cm ze słupami zastosowano zbrojenie odginane.

Ściany zespolone sprawdziły się doskonale podczas montażu, przy utrudnionym dostępie dla dźwigu montującego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie budynku istniejącego.

Zastosowanie technologii ścian w postaci podwójnych filigranów, pokazało, że jest możliwość wykorzystywania jej w inwestycjach, gdzie plac budowy jest mocno ograniczony. Nie jest również problemem montaż ścian jedna na drugiej oraz łączenie ich tworząc kolejne kondygnacje.

Na inwestycji w Tychach zamontowanych zostało ponad 1000 m2 ścian zespolonych, również z otworowaniem.

Nawet znaczna odległość placu budowy od zakładu produkcyjnego nie wpłynęła na opłacalność przedsięwzięcia budowy przegród w technologii ścian zespolonych.