X

ZOBACZ WYNIKI [ENTER]
REALIZACJE
AKTUALNOŚCI

Jak dbać o powierzchnię kostek i płyt?

Betonowe kostki i płyty zapewniają stabilne i estetyczne utwardzenie ścieżek, tarasów, podjazdów, placów lub innych powierzchni wokół budynków. Są odporne i trwałe, lecz jednocześnie nieustannie wystawione na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz niepożądanych czynników wynikających z codziennej eksploatacji. Jak dbać o ich stan, by na długo łączyły funkcje użytkowe z dekoracyjnymi?

DATA PUBLIKACJI: 11.12.2023

Pielęgnacja kostki na co dzień

Betonowe nawierzchnie nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest jednak, by nie ignorować ewentualnych zabrudzeń, gdyż mogą one trwale wniknąć w strukturę materiału. Dlatego przede wszystkim zaleca się ostrożne korzystanie z uroków tarasu (napoje, posiłki, węgiel z grilla) czy np. podjazdu (smary, oleje), a w momencie zaplamienia ich, możliwie szybkie usunięcie nalotu. Przy natychmiastowym działaniu często wystarczy użycie mokrej ścierki lub mieszanki wody z płynem do mycia naczyń.

Preparaty do czyszczenia betonu

Jeśli domowe sposoby czyszczenia okażą się niewystarczające, do dyspozycji jest sporo profesjonalnych preparatów, zarówno uniwersalnych, jak i do usuwania konkretnych rodzajów naleciałości, jak rdza czy wykwity wapienne. Decydując się na ich wykorzystanie, należy:

  • wybierać sprawdzone rozwiązania, najlepiej rekomendowane przez producenta kostki
  • unikać żrących, agresywnych preparatów
  • stosować się do zaleceń opisanych na etykiecie, w tym dotyczących BHP, czasu aplikacji i warunków panujących w otoczeniu
  • przed użyciem wybranego preparatu na całej powierzchni, wykonać próbę na małym, słabo eksponowanym jej fragmencie


Impregnacja kostki brukowej

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia trwałych plam, wskazane jest też zabezpieczenie betonu środkami ograniczającymi wnikanie wilgoci i brudu w jego strukturę. Również w tym przypadku najlepiej stawiać na impregnaty polecane przez producenta kostek i płyt, pamiętając jednocześnie, by:

  • impregnować oczyszczoną wcześniej powierzchnię (aby nie utrwalić zabrudzeń)
  • nakładać preparat zgodnie z instrukcją i zasadami BHP
  • sprawdzić, czy elementy rzeczywiście wymagają dodatkowej ochrony (tzn. nie są zaimpregnowane fabrycznie)
  • mieć na uwadze, że na intensywnie eksploatowanych nawierzchniach powłoka ochronna zużywa się szybciej

Sezonowa pielęgnacja betonu

Niektóre prace porządkowe wokół domu wynikają z pogodowej specyfiki poszczególnych pór roku. Wiosną i latem więcej czasu spędza się na tarasie lub w innych strefach rekreacyjnych, pozostawiając tam ślady użytkowania, które wymagają szybkiej interwencji. Z kolei jesienią alejki i chodniki narażone są na spadające z drzew liście, które powinno się jak najszybciej usuwać, by gnijąc nie odbarwiły wierzchniej warstwy betonu. I wreszcie, zimowe mrozy oraz opady śniegu sprawiają, że trzeba zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort poruszania się ciągami komunikacyjnymi. Przystępując do ich odśnieżania lub odladzania lepiej jednak unikać soli, żrących preparatów czy metalowych, ostrych przedmiotów. Narzędzia powinny być dedykowane tego rodzaju czynnościom, środki chemiczne nie mogą reagować z kostką, a w wielu sytuacjach wystarczające będzie po prostu posypanie chodników itp. piaskiem.

Warto też tradycyjne wiosenne i jesienne porządki wykorzystywać do zrobienia okresowego przeglądu stanu nawierzchni, uzupełnienia ewentualnych braków fug oraz czyszczenia całości. Jeśli korzystamy przy tym z myjek ciśnieniowych uważajmy, by nie wypłukiwać zawartości wspomnianych fug między elementami – pomocne okażą się tu końcówki rotacyjne. Podobnie jak w większości sfer naszego życia, jedna z najważniejszych zasad mówi, by przede wszystkim nie szkodzić.

Zapraszamy do zapoznania się z kolekcjami kostek i płyt BETARD.