X

ZOBACZ WYNIKI [ENTER]
REALIZACJE
AKTUALNOŚCI

Nowe budynki mieszkalno-usługowe w miejscu poniemieckiego budynku szkoły

We Wrocławiu, w miejscu poniemieckiej kamienicy przy Wyspie Słodowej powstają dwa budynki mieszkalne. W jednym z nich zostanie zachowany i wkomponowany fragment zabytkowej elewacji.

DATA PUBLIKACJI: 08.07.2021

Trwają pracę przy budowie dwóch budynków mieszkalno-usługowych przy skrzyżowaniu ulic Drobnera i Dubois we Wrocławiu. Jeden z obiektów powstaje w miejscu poniemieckiej kamienicy, drugi w miejscu wyburzanej szkoły elementarnej, której zachowana i wkomponowana w nowy obiekt będzie część starej elewacji.

Wizualizacja: Major Architekci
Wizualizacja: Major Architekci
Wizualizacja: Major Architekci

Na potrzeby realizacji inwestycji nasza firma produkuje i dostarcza prefabrykowane elementy elewacyjne budynku będące jednocześnie konstrukcją budynku. Na elewację składa się 47 słupów jednowarstwowych, 58 słupów trójwarstwowych, 60 płyt trapezowych oraz ponad 1200 belek elewacyjnych. Waga najcięższych elementów to 5,5 tony. Elementy są wielkości kilku metrów i grubości kilku centymetrów, ale większość z nich ma swój nietypowy, indywidualny kształt, rozmiar, co spowodowało, że musieliśmy przygotować kilkaset różnych form do produkcji. Oprócz elementów elewacyjnych budynku dostarczamy również płyty stropowe HCU w ilości blisko 7500 m2, a także ponad 50 biegów schodowych.

Wysokie wymagania postawione przez architektów na elementy elewacji spowodowały, że próby laboratoryjne trwały ponad miesiąc. Celem było uzyskanie prefabrykatów w chropowatej, naturalnej strukturze kamienia: bazaltu i granitu oraz odpowiednie dobranie koloru spoiwa. W trakcie prób przetestowaliśmy 3 rodzaje białego cementu i kilkanaście plastyfikatorów oraz innych domieszek dla poprawienia właściwości mieszanki betonowej. W efekcie zaprojektowaliśmy beton samozagęszczalny, hydrofobizowany w masie, którego konsystencja ogranicza segregację i opadanie kruszywa bazaltowego (bazalt, ze względu na większą gęstość ma tendencję do segregacji w betonie samozageszczalnym).

*Od ponad 30 lat specjalizujemy się w produkcji elementów prefabrykowanych dla budownictwa: od mieszkaniowego poprzez obiekty użyteczności publicznej i przemysłowe, po skomplikowane elementy konstrukcji inżynieryjnych, drogowych, mostowych i hydrotechnicznych. Naszym celem jest produkcja najwyższej jakości materiałów budowlanych z betonu, w tym prefabrykatów nietypowych, wykonywanych na specjalne zamówienia dla firm i dla odbiorców indywidualnych, niezależnie od ich rodzaju i wielkości inwestycji.