X

ZOBACZ WYNIKI [ENTER]
REALIZACJE
AKTUALNOŚCI

Jak wybrać kostkę brukową i płyty betonowe?

Stanowią praktyczne utwardzenie podłoża, zapewniają komfort i bezpieczeństwo poruszania się po nim, uzupełniają wizualne walory otoczenia. Kostki brukowe oraz płyty betonowe to nieodłączne elementy współczesnej zabudowy przestrzeni publicznych i prywatnych. Dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, kształtów i kolorów, umożliwiają realizację nawet bardzo zindywidualizowanych projektów. Na co zwracać uwagę, wybierając je do planowanej aranżacji?

DATA PUBLIKACJI: 04.12.2023

Właściwe zastosowanie kostki brukowej

Warto zacząć od określenia charakteru i przeznaczenia ciągów komunikacyjnych, na których układane będą betonowe nawierzchnie. Nie wszystkie modele są np. dostosowane do ruchu samochodowego. Bardzo ważnym w tym przypadku parametrem jest więc ich grubość. Powszechnie przyjmuje się, że wartość poniżej 6 cm dedykowana jest wyłącznie ciągom pieszym, wariant 6-8 cm sprawdza się także dla lekkiego ruchu samochodowego (tzn. do 3,5 t), a rozwiązania powyżej 8 cm można stosować również pod cięższe pojazdy. Dodatkowo warto pamiętać, że:

  • decydując się na opcję dla ruchu pieszego lub lekkiego samochodowego, nie powinno się potem robić w takiej strefie wyjątków dla śmieciarek czy dostaw mebli, opału etc.
  • należy upewnić się, czy producent rzeczywiście rekomenduje, szczególnie duże formaty, pod większe obciążenia
  • o finalnej odporności nawierzchni decydują nie tylko jej właściwości, lecz także aspekty wykonawcze, jak właściwe wykonanie podbudowy czy zachowanie odstępów między elementami

Kostka z fazą czy bez fazy

Rodzaj wykończenia krawędzi na kostkach lub płytach przekłada się zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność tworzonej nawierzchni. Ułożona z bezfazowych elementów, o wyraźnie zarysowanej linii styku górnej ścianki z bocznymi, wyróżnia się gładkością, zapewniając wygodę poruszania się np. na szpilkach, rolkach, hulajnogach czy z wózkami. Efekt ten zwiększa jednak ryzyko uszkodzenia produktów podczas montażu, a przy zbyt ciasnych fugach również w trakcie późniejszej eksploatacji. Bezpieczniejsze są kostki z fazą, czyli specjalnie zaprojektowanym, widocznym ścięciem, stanowiącym dodatkową ochronę przed obtłuczeniami. Chcąc jednak zachować możliwie jak najrówniejsze podłoże, wielu inwestorów decyduje się na praktyczny kompromis w postaci tzw. mikrofazy, czyli delikatniejszego niż przy tradycyjnej fazie wyprofilowania brzegów.

betonowe płyty Quatro, kostka brukowa Pianola, donica betonowa Lungo

Nawierzchnia w zgodzie z otoczeniem

Ścieżki, place, tarasy czy podjazdy nie stanowią samodzielnych koncepcji estetycznych. Design tworzących je produktów powinien być dobierany z uwzględnieniem stylistyki otoczenia – w tym elewacji, dachów, ogrodzeń i małej architektury czy okolicznej zieleni. Nie oznacza to, że mają one być zawsze wykonane dokładnie w tych samych kolorach. Ważne jest natomiast, by kompozycja była przemyślana. Jeśli więc projekt zakłada kontrasty, oczywiście można je wprowadzić. Dobrze jest też skorzystać z potencjału różnorodnego wzornictwa na powierzchniach kostek. Mogą być one np. specjalnie postarzane i dopełniać przyjemny klimat starej zabudowy. Do nowoczesnej architektury świetnie pasują natomiast stonowane kolory i większe formaty. A wesołe melanże kolorystyczne oraz subtelna szorstkość elementów płukanych dodadzą charakteru każdej aranżacji.

Nawierzchnia w zgodzie z naturą

Współczesne projekty zagospodarowania mniejszych i większych przestrzeni coraz większy nacisk kładą na minimalizowanie ingerencji betonowej zabudowy w środowisko. Podejście takie skutkuje z jednej strony wydzielaniem jak największych stref z zielenią, a z drugiej – wykorzystywaniem na ciągach komunikacyjnych materiałów ażurowych. Ich charakterystyczna konstrukcja zapewnia swobodny odpływ wody deszczowej do gruntu, umożliwiając jednocześnie realizację powierzchni biologicznie czynnych, z naturalną wegetacją roślinności.

Kostki czy płyty?

Tradycyjny podział na małe kostki na ścieżkę i podjazd oraz duże płyty na przydomowy taras czy miejski plac jest dziś skutecznie wypierany przez tendencję do uzyskiwania spójnego efektu estetycznego w sąsiadujących ze sobą strefach. Z tego względu płyty są z powodzeniem wykorzystywane w ogrodowych alejkach, altankach lub na parkingach (odpowiednia grubość). Z drugiej strony kostka brukowa równie chętnie jest układana na większych powierzchniach placów i tarasów, czemu dodatkowo sprzyja dostępność specjalnych systemowych zestawów, składających się z różnych (małych i dużych) formatów. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, które z rozwiązań jest lepsze. W jednym i drugim przypadku mamy do dyspozycji szeroką paletę wymiarów, kształtów, kolorów i motywów wykończenia powierzchni. Warto więc spokojnie przejrzeć dostępne możliwości i sprawdzić, które propozycje pasują do specyfiki oraz stylistyki otoczenia, pamiętając o własnych upodobaniach i oczekiwaniach.

Zapraszamy do zapoznania się z kolekcjami kostek i płyt BETARD.