X

ZOBACZ WYNIKI [ENTER]
REALIZACJE
AKTUALNOŚCI

Dlaczego warto stosować ażurowe nawierzchnie?

Stabilne i odporne na obciążenia nawierzchnie z kostek lub płyt zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo poruszania się ciągami komunikacyjnymi. Przy ich planowaniu coraz więcej uwagi zwracamy na zachowanie równowagi między potrzebą utwardzenia terenu a troską o środowisko naturalne. W takich realizacjach doskonale sprawdzają się produkty ażurowe.

DATA PUBLIKACJI: 04.01.2024

Ekologiczna zabudowa przestrzeni

Zapewnienie swobodnego odpływu wody deszczowej do gruntu pozwala znacznie ograniczyć ingerencję betonowej zabudowy w środowisko naturalne. Efekt taki z powodzeniem uzyskuje się m.in. dzięki wolnym przestrzeniom w konstrukcji płyt, które w zależności od projektu, dają od kilku do kilkudziesięciu procent powierzchni przepuszczalnej. Podobnie wykorzystuje się kostki całe (pełne), ale wyposażone w specjalne, duże odstępniki na ściankach bocznych, które wyznaczają większe odległości między układanymi produktami. W obu przypadkach otrzymane puste miejsca można estetycznie urozmaicić np. ozdobnymi kruszywami. Warto jednak przy tej okazji pomyśleć również o powierzchniach biologicznie czynnych, czyli umożliwiających naturalną wegetację roślin. Powszechnie stosowanym w tym celu wypełnieniem jest trawa. A walory ekologiczne takiego rozwiązania idą w parze z  bardziej formalnymi czynnikami, gdyż udział wspomnianych powierzchni biologicznie czynnych w całej zabudowie danego terenu jest określany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Istnieje też prawdopodobieństwo, że prędzej czy później powróci dyskusja o zmianach w prawie, polegających na rozszerzeniu zakresu tzw. podatku od deszczu o nowe grupy właścicieli działek.

podjazd z ażurowych płyt Ecogratta
Ecogratta

Jak wykorzystać ażurowe płyty?

Elementy ażurowe i z odstępnikami są przyjazne środowisku, a jednocześnie zapewniają niezbędne solidne utwardzenie podłoża. Dlatego modele o odpowiedniej grubości chętnie stosuje się na miejscach parkingowych i podjazdach. To także atrakcyjny sposób na podkreślenie walorów estetycznych otoczenia. Produkty ekologiczne przybierają bowiem rozmaite formy, takie jak:

  • ECO PIANOLA – połączenie klasycznego kształtu prostokąta z dużymi odstępnikami
  • ECOFARM – uniwersalny kształt kwadratu z dodatkowymi odstępnikami
  • ECOGRATTA – symetryczny układ podłużnych elementów oraz ażurowe przestrzenie aż na 48% powierzchni
  • MEBA – niebanalny, geometryczny design w praktycznym wydaniu

Zielone strefy wokół budynków

Niezależnie od materiałów wybranych do realizacji chodników, ścieżek lub miejsc postojowych, warto również zadbać, by wokół nich nie brakowało terenów zielonych. Urokliwe alejki pośród drzew i krzewów, taras udekorowany kolorowymi kwiatami czy wypełniona trawą strefa relaksu w ogrodzie sprawią, że otoczenie będzie bliższe naturze i nabierze unikatowego, przyjemnego dla zmysłów charakteru. A designerskim i praktycznym uzupełnieniem takiej naturalnej aranżacji mogą być betonowe donice, siedziska, stoliki lub inne elementy małej architektury.

Poznaj wszystkie propozycje kostek i płyt Betard.

podjazd z kostek Ecofarm
Ecofarm